Апостолівське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує

   Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. Прямі збитки від сказу складають біля 4 млрд. євро в рік.

   Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою. Відповідно до даних Міністерства охорони здоров’я України щорічно в Україні реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з приводу укусів або ослинення тваринами, з яких 60% постраждалих одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

   У Дніпропетровській області епідемічна ситуація на сказ також залишається нестійкою, з тенденцією до зростання захворюваності серед людей. Апостолівський район також є неблагополучним по сказу. Вже в поточному році в нашому районі, а саме в м. Зеленодольську підтверджено захворювання на сказ домашньої тварини. Причинами цьому є недостатня свідомість господарів, які не надають тварин для обов’язкових профілактичних щеплень, не контрольована ситуація щодо збільшення чисельності безпритульних тварин та збільшення популяції рудої лисиці. У зв’язку зі збільшенням популяції рудої лисиці в мисливських угіддях почастішали випадки появи їх та інших м’ясоїдних тварин у населених пунктах та нападу їх на домашніх тварин. Все це повинно насторожити нас. Це є нездорова поведінка тварин.

З 2015 року після тривалого благополуччя, протягом 25 років на території Дніпропетровській області щороку реєструються випадки сказу серед людей:

  • 2015 р.-2 випадки (м. Дніпро, м. Першотравенськ). Крім того, двох хворих із діагнозом «сказ» госпіталізовано із Донецької області. Всі хворі померли на 2-5 добу з дня госпіталізації, проти сказу щеплені не були;
  • 2016р.-1 випадок (Синельниківський район). Хворий за медичною допомогою не звертався,  курс антирабічних щеплень не проводився, помер у лікарні;
  • 2017р.-1 випадок (мешканка с. Новомар’ївка Солонянського району), хвора від лікування відмовилась, що і призвело до летального кінця.

Необхідно своєчасно проходити курс специфічного лікування в разі підозри на сказ.

Сказ (водобоязнь) – гостре інфекційне захворювання, що вражає центральну нервову систему. Збудник цієї хвороби викликає захворювання як у тварин так і у людей.

Зараження відбувається через покуси та попадання слини на пошкоджену шкіру.

         Інкубаційний (прихований) період розвитку хвороби при попаданні у організм тварини складає 14-30 днів. Надалі у тварини в 1-3 день спостерігається різка зміна поведінки. Вона стає неспокійною, роздратованою, ховається в темні кутки, гризе різні предмети, втрачає апетит, не підходить до води, акт ковтання  затруднений, з’являється слюнотеча. У наступний, буйний, період (на 3-4 день), тварина роздратована, розриває різні предмети, мовчки кидається на інших тварин та людей. З’являється хрипке гавкання з підвиванням. Тварина не координує свої рухи, кидається у воду. Ковтати на може, збільшується слюнотеча. У останній, третій період розвитку хвороби (паралітичний) тварина хитається, звисає язик, слина стікає ниткою. Помирає в судорогах. Але почастішали випадки атипової форми перебігу сказу у тварин. Також треба пам'ятати, що на сказ хворіють не лише собаки і коти, а й інші домашні тварини. Для людини та здорових тварин хвора тварина заразна на всіх стадіях перебігу хвороби, включаючи інкубаційний.

        Що робити?

Щоб не заразитись, необхідно утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, обов’язково робити щорічні щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак, доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи в разі загибелі, повідомляти про атипову поведінку тварин.

Після покусів тваринами людей чи тварин необхідно негайно звернутись в найближчу медичну та ветеринарну установу.

       Звертаємось до власників тварин свідомо віднестись до питань вакцинації домашніх тварин. І в кого собака чи кіт ще лишились не щепленими, запрошуємо звернутись у найближчу установу ветеринарної медицини для проведення цієї процедури. Цим ви збережете здоров’я ваших тварин і насамперед своє.