Громадяни питають про житлову субсидію

   До Бюро правової допомоги почали звертатися мешканці  щодо зміни порядку надання житлової субсидії. Зокрема, у громадянки Р. виникло питання, що Управління праці та соціального захисту населення відмовляється приймати Довідку про фактичне місце проживання особи в іншій місцевості, яка зареєстрована разом із заявником.

   Тому актуальним питанням є питання оформлення житлової субсидії не на всіх зареєстрованих, а лише на фактично проживаючих осіб.

   З 1 травня 2018 року, якщо у складі домогосподарства є особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають, то призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації.

   Право оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб знайшло своє відображення у Положенні про порядок призначення житлових субсидій (далі – Положення).

   Відповідно до абзацу 7 пункту 9 Положення за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Згідно з абзацом 8 пункту 9 Положення, на підставі даного рішення комісії управителі, об’єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).

   Таким чином, законодавством передбачено можливість не враховувати доходи тих, хто зареєстровані, але фактично не проживає у помешканні під час розрахунку розміру житлової субсидії.

   У такому випадку особі, яка претендує на призначення житлової субсидії, необхідно вказати всіх зареєстрованих, але фактично не проживаючих в помешканні осіб у розділі II Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (далі – Декларація). Зокрема, варто зазначити наступне: «зареєстровані, але не проживають».

   Наприклад, якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстрований, колишній чоловік особи, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, то в Декларації, у розділі II, потрібно зазначити і його сім’ю також – жінку та дітей (за наявності), навіть якщо останні зареєстровані за іншою адресою.

   Разом із Декларацією необхідно подати заяву з проханням розглянути на комісії питання про призначення житлової субсидії на фактичну кількість осіб, які мешкають у житловому приміщенні, підкресливши відповідні слова. Також, варто долучити до даної заяви документ, що підтверджує факт не проживання відповідної особи за цією адресою. До документів, що підтверджує факт не проживання відповідної особи за цією адресою можна віднести довідку про навчання або довідку з місця роботи в іншій місцевості.

   На підставі даної заяви державний соціальний інспектор Управління праці та соціального захисту населення відвідує помешкання цього заявника та складає акт обстеження матеріально-побутових умов проживання. Після цього готується подання на комісію. За результатами розгляду комісія приймає рішення: призначити житлову субсидію на  фактично проживаючих в помешканні осіб.

   Отже, з питання отримання житлової субсидії громадянам необхідно звертатися до Управління праці та соціального захисту населення та подати нову заяву та декларацію разом з довідками, що підтверджують фактичне проживання особи в іншій місцевості. Вищезазначені документи мають бути розглянуті на відповідній комісії. Додатково проконсультуватись з питань оформлення субсидій громадяни також можуть на урядовій гарячій ліній 1545, у контактному центрі системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

   Усі мешканці мають право отримати консультацію та безоплатну первинну правову допомогу. За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Бюро правової допомоги або до Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

м. Апостолове, вул.Центральна, 63 (щодня, окрім вихідних, з 8.00 до 17.00);

м. П'ятихатки, вул.Пушкіна, 107 (щодня, окрім вихідних, з 8.00 до 17.00);

м. Жовті Води, бульв.Свободи, 62 (щодня, окрім вихідних, з 8.00 до 17.00);

м. Зеленодольськ, вул.Енергетична, 10 (щочетверга, з 9.00 до 13.00);

м. Кривий Ріг, вул.С.Конткевича, 37, вул.Качалова, 2 (щодня, окрім вихідних, з 8.00 до 17.00).

   Телефон всеукраїнської гарячої лінії 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно). У рамках загальнонаціонального проекту “Я МАЮ ПРАВО” правові поради також можна знайти  на сайті http://pravo.minjust.gov.ua/